Beton towarowy znalazł się w grupie wyrobów budowlanych objętej obowiązkiem sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych oraz wyznaczono dla niego krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.
Od 1 lipca 2018 na producencie będzie ciążył obowiązek sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych dla betonu towarowego przy wprowadzaniu go do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym. Od tego dnia będzie on zobowiązany również do oznakowania betonu znakiem budowlanym wraz z wymaganymi informacjami towarzyszącymi. Zgodnie z nowymi obowiązkami, przed rozpoczęciem sprzedaży betonu zastosowań konstrukcyjnych, producent zmuszony będzie uzyskać Krajowy Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji wystawiony przez jednostkę certyfikującą.
O przynależności betonu towarowego do danego systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych decyduje jego zamierzone zastosowanie. Przewidziane dla betonu systemy 2+ oraz 4 na różny sposób określają obowiązki producenta i – w przypadku sprzedaży betonu do zastosowań konstrukcyjnych – wymuszają na nim zaangażowanie jednostki certyfikującej do oceny i nadzorowania zakładowej kontroli produkcji (ZKP).
Dla betonu towarowego konstrukcyjnego przewidziano dwustopniowy proces zapewnienia jakości:
obowiązki producenta:
- określenie typu wyrobu, ocena jego właściwości użytkowych i prowadzenie badań
- uzyskanie Krajowego Certyfikatu Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
- wystawianie dla betonu udostępnianego na rynku krajowej deklaracji właściwości użytkowych
- oznakowanie betonu znakiem budowlanym
zadania jednostki certyfikującej:
- inspekcja zakładu i Zakładowej Kontroli Produkcji
- wystawienie Krajowego Certyfikatu Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji
- nadzór nad systemem ZKP.
Dla betonu towarowego do pozostałych zastosowań przewidziano jednostopniowy proces zapewnienia jakości angażujący wyłącznie producenta i zobowiązujący go do:
- określenia typu wyrobu i oceny jego właściwości
- prowadzenia Zakładowej Kontroli Produkcji
- wystawianie dla betonu udostępnianego na rynku krajowej deklaracji właściwości użytkowych
- oznakowanie betonu znakiem budowlanym
Znowelizowane ustawy przewidują kontrolę organów nadzoru budowlanego nad betonem towarowym wprowadzanym i udostępnianymi na rynku m.in. poprzez kontrolę producentów i inspekcję na budowach. Ustawa o wyrobach budowlanych precyzuje maksymalną karę nakładaną na producenta w zależności od rodzaju niewypełnionych obowiązków w wysokości od 10 000 zł do nawet 100 000 zł (więcej: KARY PIENIĘŻNE).
Laboratorium „LBD” oferuje producentom betonu pomoc w zakresie dostosowania się do wymogów prawa poprzez zauktualizowanie i wdrożenie odpowiedniego systemu ZKP oraz sporządzenie niezbędnych dokumentów handlowych, a także poprzez prowadzenie niezbędnych badań. Serdecznie zapraszamy do współpracy!